Tisková zpráva petičního výboru sos nemocnice litoměřice

Proč město Litoměřice vyhlásilo vlastní referendum o nemocnici, když jedná s Ústeckým krajem?

Současné vedení města Litoměřice tvrdí, že město nemůže z ekonomických důvodů být nadále vlastníkem akciové společnosti Nemocnice Litoměřice. Je to hlas především ODS reprezentované starostou a senátorem Ladislavem Chlupáčem a místostarostou a poslancem Karlem Krejzou za podpory koaličních partnerů (Severočeši a Sport a Zdraví).

Přestože Petiční výbor SOS Nemocnice Litoměřice již několikrát ekonomické důvody vyvrátil. Dokonce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) konstatoval, že litoměřická nemocnice je v dobré kondici, o čemž svědčí i kladný hospodářský výsledek za první pololetí 2019 zisk + 9 mil. Kč. Nemocnice Litoměřice je samostatný právní subjekt s vlastním rozpočtem, který je financován nejen vlastní činností, ale především platbami ze zdravotních pojišťoven. Tudíž je nezávislý na rozpočtu města Litoměřice.

Ještě nedávno vedení města upřednostňovalo vstup strategického partnera do nemocnice z okruhu soukromých společností. Možnost  začlenění litoměřické nemocnice do Krajské zdravotní (sdružuje pět nemocnic: Ústí nad Labem, Děčín, Teplice, Most, Chomutov) odmítali. Zejména  Karel Krejza, který je zároveň členem dozorčí rady Krajské zdravotní, se snažil tuto možnost znevažovat například „odčerpáváním“ personálu. Právě údajná personální krize  se stala další záminkou, proč se město jako jediný akcionář Nemocnice Litoměřice a.s.  musí nemocnice zbavit.

Poslední veřejně známou informací dle tiskového vyjádření Ústeckého kraje je, že se Ladislav Chlupáč s Karlem Krejzou dohodli se zástupci Ústeckého kraje a Krajské zdravotní na vytvoření společného memoranda. Avšak tato informace na webu města Litoměřice chybí a dosud ji představitelé města oficiálně nekomentovali. O memorandu nevědí ani někteří námi oslovení zastupitelé města Litoměřic.

Petiční výbor oceňuje zahájení konkrétních jednání s Krajskou zdravotní v souladu s otázkou kladenou v referendu (zachování nemocnice ve veřejnoprávním prostoru) a současně nerozumí tomu, proč vedení města vyhlásilo referendum vlastní, když zachování nemocnice ve veřejnoprávním sektoru podpořilo nejprve 10 000 občanů v petici, pak cca 5 500 občanů pod návrhem referenda a také občané většiny okolních obcí prostřednictvím svých starostů.

Pokud vedení města Litoměřice současné jednání s Ústeckým krajem myslí vážně, bylo by logické, aby zastupitelé města závazně odhlasovali, že město bude jednat pouze s Krajskou zdravotní a referendum by se nemuselo konat. Tuto možnost (zákon 22/2004 Sb o místním referendu) navrženou opozičními zastupiteli ale na zářijovém jednání zastupitelstva odmítli. Město by přitom ušetřilo statisíce korun za jeho konání.

Zároveň úředníci městského úřadu by tak nemuseli posílat dopisy ředitelům příspěvkových organizací města a dalším neziskovým organizacím, že kvůli nemocnici budou mít méně peněz.

Petiční výbor SOS Nemocnice Litoměřice nebojkotuje referendum o nemocnici 8. listopadu 2019, naopak jej aktivně propaguje mezi obyvateli města, ačkoliv s termínem nesouhlasí. Důvodem jsou statistiky jasně potvrzující mizivou pravděpodobnost platnosti referenda konaného mimo termín voleb.

Pokud bude nízká účast a kvůli tomu výsledek referenda bude neplatný, viníkem finančních dopadů nebude Petiční výbor SOS Nemocnice Litoměřice, ale jen ti zastupitelé města, kteří pro referendum hlasovali.

Petiční výbor konstatuje, že od počátku usiluje o zachování nemocnice ve vlastnictví města, maximálně ve vlastnictví Ústeckého kraje a jeho aktivity nejsou politicky motivované. Petiční výbor SOS Nemocnice Litoměřice nechce, aby nemocnice byla prodána soukromému subjektu, zejména finančním skupinám.

Petiční výbor od začátku a opakovaně preferuje zachování nemocnice v majetku našeho města. Zároveň však má obavu o její další osud, neboť jí řídí lidé, kteří veřejně deklarují, že nemocnici jako městskou nechtějí. Z těchto důvodů nebojkotuje převod na Ústecký kraj, pokud tento bude garantovat vážný a opravdový zájem o další rozvoj naší nemocnice.

Autor tiskové zprávy:

Petiční výbor SOS Nemocnice Litoměřice